شرکت تجهیزات چشم پزشکی نبی طب پارس
مقالات تخصصی پزشکی

تاثیر کرونا بر چشم

covid

تاثیر کرونا بر چشم

شایع‌ترین علائمی که کرونا در چشم‌ها ایجاد می‌کند

شایع‌ترین علائمی که  ویروس کرونا در چشم‌ها ایجاد می‌کند، علائم کونژکتیویت (التهاب ملتحمه) است که از جمله این نشانه‌ها می‌توان به قرمزی، سوزش، درد و ترشح در چشم‌ها اشاره کرد.این علائم اغلب هر دو چشم را درگیر می‌کند.

برخی مبتلایان به کووید-۱۹ نخست به علائم التهاب ملتحمه دچار می‌شوند سپس ویروس کرونا ریه این بیماران را درگیر می‌کند؛ این نشانه‌ها به طور معمول با قطره‌های اشک مصنوعی و آنتی بیوتیک‌های ساده بهبود پیدا می‌کنند و در بیشتر موارد از نظر چشمی نیاز به موارد خاصی نیست .

البته ممکن است که در ترشحات چشم بیماران دچار التهاب ملتحمه، ویروس کرونا وجود داشته باشد و به دیگران سرایت کند؛ بنابراین مبتلایان به این ویروس به ویژه کسانی که از علائم التهاب ملتحمه رنج می‌برند باید از دست زدن به چشم‌ها و لوازم خودداری و از حوله و بالش شخصی استفاده کنند.

مبتلایان به کووید-۱۹ در ریسک تبخال قرنیه هستند که این تبخال ممکن است ناشی از مصرف داروهای استروئید یا نقص ایمنی در اثر خود ویروس باشد؛ بنابراین مبتلایان به ویروس کرونا در صورتی که در دوران قرنطینه هستند و از علائمی مانند درد و قرمزی چشم‌ها رنج می‌برند می‌توانند به شکل آنلاین با چشم پزشک مشورت کنند یا اگر پس از این دوران به این نشانه‌ها مبتلا شدند به چشم پزشک مراجعه کنند.

علایم چشمی کرونایی چیست؟

در صورت مشاهده علائم چشمی، به خصوص اگر به بیماری‌های زیر مبتلا هستید:

  1. دژنراسیون ماکولا
  2. رتینوپاتی دیابتی
  3. از دست دادن بینایی یا تغییرات در بینایی مانند دیدن نقاط خالی یا چشمک زدن (به اصطلاح شب‌پره یا جرقه زدن)
  4. دردناک یا قرمز شدن چشم، سردرد، حالت تهوع و استفراغ

چگونه از چشمان خود محافظت کنیم؟

مانند همه، حتماً دستان خود را بشویید و هر وقت ممکن بود در خانه بمانید. اگر تصمیم دارید از خانه خارج شوید فاصله مناسب را با دیگران رعایت کنید.

عینک بزنید. اگر از لنز‌های چشمی استفاده می‌کنید، از این به بعد از عینک استفاده کنید. این کار باعث می‌شود که چشمان شما از تماس دستتان در امان باشد و احتمال لمس چشم توسط دست کمتر شود.همچنین عینک به محافظت از چشمان شما در برابر قطرات تنفسی نیز کمک می‌کند.اگر عینک ندارید، عینک آفتابی را امتحان کنید، و اگر مراقب یک بیمار هستید، از عینک ایمنی استفاده کنید.
چشمان خود را نمالید . اصلاح این رفتار سخت است . قطره‌های مرطوب‌کننده چشم ممکن است به رفع خارش کمک کنند.
قبل و بعد از ریختن  قطره در چشم، دستان خود را به مدت ۲۰ ثانیه بشویید. اگر نیاز است که چشمان خود را لمس کنید به جای استفاده از انگشتان از دستمال استفاده کنید.

ویروس کرونا ممکن است باعث انسداد عروق شبکیه و به دنبال آن منجر به از دست رفتن بینایی شود؛ بنابراین مبتلایان به کووید -۱۹ ممکن است از کاهش دید هم رنج ببرند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ، این بیماری قارچی حدقه چشم را ناشی از نقص سیستم ایمنی حاصل از خود ویروس یا مصرف کورتون‌ها دانست و یادآوری کرد بیمارانی که کووید دارند ممکن است علائم التهاب لبه‌های پلک مثل شالازیون یا گل مژه بیشتر در این افراد دیده شود که بهتر است با شستن چشمها توسط شامپو بچه و درمان‌های حمایتی کنترل شود.

ترشحات خونی یا سیاه رنگ از بینی، کاهش دید و بیرون زدگی چشم‌ها نشانه‌هایی هستند که به طور معمول در مبتلایان به کووید -۱۹ شدید یا کسانی که به مدت طولانی داروهای کورتون را مصرف کردند، مشاهده می‌شود.

این بیماران باید بلافاصله به پزشک مراجعه کنند و از داروهای ضد قارچ زیر نظر پزشک استفاده کنند؛ همچنین در برخی موارد باید ترشحات و بافت نِکروز شده (مرده) ناشی از قارچ از بینی برداشته شود.این فوق تخصص قرنیه متذکر شد: این قارچ می‌تواند از بینی به فضای کاسه چشم انتقال پیدا کند. این قارچ در محیط وجود دارد ولی فقط کسانی را درگیر می‌کند که به نقص سیستم ایمنی دچار هستند.

https://www.donya-e-eqtesad.com/fa/tiny/news-3807038

https://www.iribnews.ir/

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09199968063