شرکت تجهیزات چشم پزشکی نبی طب پارس
مقالات تخصصی پزشکی

سندروم خشکی چشم

dry eye

سندروم خشکی چشم

آشنایی با قسمت های مختلف اشک:

وقتی پلک می زنید ، یک لایه اشک روی چشم پخش می شود و سطح چشم را صاف و شفاف نگه می دارد. این لایه اشک برای بینایی فاکتور مهمی می باشد.

اشک از سه لایه ساخته شده است:

لایه روغنی

لایه آبی

لایه مخاطی

 

هر لایه از اشک یک هدف را ارائه می دهد.لایه روغنی قسمت بیرونی اشک است و سطح اشک را صاف و از خشک شدن سریع اشک جلوگیری می کند. این لایه در غدد میبومی چشم ساخته شده است.

 

لایه آبی در قسمت میانی اشک قرار دارد و بزرگ ترین قسمت آن را تشکیل می دهد وچشم را تمیز می کند.همچنین ذرات ریزی را که به چشم وارد میشود را می شوید. این لایه از غدد اشکی در پلک ها می آید.

 

لایه مخاطی لایه داخلی اشک است و به پخش شدن آب روی سطح چشم کمک می کند و آن را مرطوب نگه می دارد. بدون مخاط ، اشک به چشم نمی چسبد. لایه مخاطی در ملتحمه ایجاد می شود. (ملتحمه بافت شفافی است که سفیدی چشم (صلبیه) و داخل پلک های شما را می پوشاند).

 

به طور معمول ، چشم های ما دائما اشک می ریزد تا مرطوب بماند. چشم های ما زمانی که تحریک می شود و یا هنگامی که گریه می کنیم ، اشک زیادی تولید میکند . اما گاهی اوقات چشم ها به اندازه کافی اشک نمی ریزند یا عواملی روی یک یا چند لایه اشکی تأثیر می گذارد. در این موارد ، ما با خشکی چشم مواجه می شویم.

در اینجا به برخی از علائم خشکی چشم اشاره می کنیم :

 1. احساس سوزش چشم
 2. تاری دید ، به ویژه هنگام مطالعه
 3. یک احساس خراشیدگی در چشم بوجود می آید که انگار چیزی مانند سنگریزه در چشم شما وجود دارد.
 4. هنگامی که در باد و یا نزدیک دود سیگارهستید چشمان شما قرمز یا تحریک میشود.
 5. در این مواقع استفاده از کانتکت لنزها (لنزهای تماسی) دردناک می باشد.
 6. ترشح زیاد اشک درچشم (وجود اشک زیاد در چشمان با خشکی چشم،ممکن است عجیب به نظر برسد. اما وقتی چشمان شما به دلیل خشکی چشم تحریک می شوند ، بیشتر اشک می ریزند)

 

دلایل اصلی خشکی چشم

افراد با افزایش سن به دلیل تغییرات هورمونی اشک کمتری ترشح میکنند. هم مردان و هم زنان ممکن است دچار خشکی چشم شوند. با این حال ، این بیماری در زنان شایع تر است به ویژه در کسانی که یائسگی را پشت سر گذاشته اند.دراینجا به برخی دیگر از دلایل خشکی چشم میپردازیم :

 1. بیماریهای خاص مانند آرتریت روماتوئید ، سندرم شوگرن ، بیماری تیروئید و لوپوس
 2. بلفاریت (هنگامی که پلک ها متورم یا قرمز می شوند)
 3. آنتروپیون (هنگامی که پلک ها به داخل می چرخند) ؛ اکتروپیون (چرخش پلک ها به بیرون)
 4. قرار گرفتن در دود ، باد یا آب و هوای بسیار خشک
 5. نگاه طولانی به صفحه کامپیوتر ، مطالعه و سایر فعالیت هایی که باعث کاهش پلک زدن می شود
 6. استفاده طولانی مدت از لنزهای تماسی
 7. انجام عمل جراحی انکساری چشم مانند لیزیک

مصرف برخی داروها مانند:

 1. دیورتیک ها (داروهای مایع) برای فشار خون بالا
 2. مسدود کننده های بتا ، برای مشکلات قلبی یا فشار خون بالا
 3. داروهای آلرژی و سرماخوردگی (آنتی هیستامین)
 4. قرص خواب آور
 5. داروهای ضد اضطراب و ضد افسردگی
 6. داروهای سوزش معده

تشخیص خشکی چشم

چشم پزشک شما با تجهیزات معاینه چشم اقدام به بررسی چشم شما میکند. او به پلک ها و سطح چشم شما نگاه می کند. همچنین نحوه پلک زدن شما را معاینه خواهد کرد.آزمایشات مختلفی وجود دارد که به تشخیص خشکی چشم کمک می کند. چشم پزشک شما ممکن است آزمایشی انجام دهد که کیفیت یا ضخامت اشک شما را اندازه گیری کند. اوهمچنین ممکن است میزان تولید اشک شما را اندازه گیری کند.

درمان خشکی چشم با افزودن اشک

ممکن است پزشک به شما بگوید از اشک مصنوعی استفاده کنید. قطره های چشمی مانند اشک خود شما هستند. می توانید از اشک مصنوعی به دفعات مورد نیاز استفاده کنید. شما می توانید اشک مصنوعی را بدون نسخه خریداری کنید. برند های متفاوتی در بازار وجود دارد.میتوانید چند مورد را امتحان کنید ومناسب ترین گزینه را برای مصرف انتخاب نمایید .اگر بیش از شش بار در روز از اشک مصنوعی استفاده می کنید یا به مواد نگهدارنده حساسیت دارید ، باید ازاشک بدون مواد نگهدارنده استفاده کنید. این به این دلیل است که اگر از اشک های مصنوعی با مواد نگهدارنده زیاد استفاده شود ، ممکن است این مواد شیمیایی باعث تحریک چشم شما شوند.

با مسدود کردن مجاری اشک ، خشکی چشم را متوقف کنید !

چشم پزشک شما ممکن است مسدود کردن مجاری اشکی شما را پیشنهاد کند که با انجام دادن این کار،اشک طبیعی شما بیشتر در چشم شما بماند. شاخه های ریز سیلیکونی یا ژله ای (که به آنها شاخه های نقطه ای گفته می شود) ممکن است در مجاری اشک شما وارد شوند. این شاخه ها را می توان بعداً در صورت نیاز حذف کرد. چشم پزشک شما همچنین می تواند جراحی را توصیه کند که مجاری اشک شما را برای همیشه ببندد

درمان عوامل اصلی خشکی چشم

چشم پزشک می تواند برای بهبود  و درمان خشکی چشم شما موارد زیر را توصیه کند :

 1. تجویزقطره یا پماد چشم
 2. کمپرس گرم روی چشم
 3. ماساژ پلک ها
 4. استفاده ازبرخی از پاک کننده های پلک

نکاتی برای پیشگیری از خشکی چشم

سعی کنید در صورت امکان از سشوار استفاده نکنید. از اتاق های بسیار گرم دوری کنید. در زمستان ، رطوبت را با یک دستگاه مرطوب کننده به هوا اضافه کنیدیا یک تابه آب نزدیک بخاری یا رادیاتور خود قرار دهید.با استفاده ازعینک در فضای بیرون ، از خشک شدن چشمان خود در برابر باد محافظت کنید. با چشم پزشک خود در مورد افزودن اسیدهای چرب امگا ۳ به رژیم غذایی خود برای تسکین خشکی چشم صحبت کنید. آنها به طور طبیعی در ماهی های روغنی (مانند ماهی قزل آلا ، ساردین ، ​​ماهی تن ، قزل آلا و آنچوی) و در دانه های کتان یافت می شوند. اسیدهای چرب امگا ۳ را می توان به عنوان مکمل غذایی (قرص یا قرص) اضافه کرد.

منبع :https://www.aao.org

مترجم : علی سیماریس

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09199968063