شرکت تجهیزات چشم پزشکی نبی طب پارس
تجهیزات چشم پزشکی

اسلیت لمپ چیست ؟

33

اسلیت لمپ چیست ؟

اسلیت لمپ یک میکروسکوپ با نور قوی است که در برای معاینه چشم استفاده می شود. این دستگاه به چشم پزشک نگاه دقیق تری از ساختارهای مختلف جلوی چشم و داخل چشم می دهد. اسلیت لمپ یک ابزار کلیدی در تعیین سلامت چشم و تشخیص بیماری های چشم است.

قبل از معاینه:

قبل از معاینه نیازی به آمادگی خاصی نیست. با این حال ، چشم های شما با قطره های گشاد کننده باز می شوند ( drop dilating ). اگر مردمک چشم های شما گشاد شده است ، نباید بعد از معاینه رانندگی کنید. بینایی شما تار خواهد بود و چشمان شما برای چند ساعت به نور بسیار حساس خواهند بود.

معاینه:

از شما خواسته می شود که چانه خود را در قسمت (rest chin) و پیشانی خود را در برابر (band forehead) قرار دهید. این امر سر شما را در طول امتحان ثابت نگه می دارد. پزشک شما ممکن است از قطره های چشمی حاوی رنگ زرد برای کمک به مشاهده مشکلات جلوی چشم استفاده کند.

همچنین ممکن است از قطره های گشاد کننده برای بزرگ شدن مردمک چشم برای نگاه بهتر در پشت چشم استفاده شود. پزشک شما رو به روی شما می نشیند و از طریق میکروسکوپ به چشمان شما نگاه می کندو یک پرتو باریک و با شدت بالا را به سمت چشم شما متمرکز می کند. اگرچه نور بسیار روشن است ، اما هیچ آسیبی به چشم شما وارد نمی کند و نباید باعث درد شود.

مواردی که پزشک میتواند با اسلیت لمپ مشکلات بیماران را تشخیص دهد:

  • صلبیه از بافتهای سفت و فیبری تشکیل شده است و یک لایه محافظ بیرونی چشم را تشکیل می دهد. التهاب و تغییر رنگ صلبیه را می توان در طول آزمایش با اسلیت لمپ تشخیص داد که می توانند نشانه های اسکلریت ( یک اختلال خود ایمنی که می تواند منجر به از دست دادن بینایی شود)باشد. آلرژی و عفونت های ملتحمه چشم (بافت نازک و شفاف که صلبیه را پوشانده است) نیز با این دستگاه قابل تشخیص است.

 

  • قرنیه پنجره شفاف و گنبدی شکل جلوی چشم شما است. خشکی چشم ، مشکل اشک و اشک چشم را می توان در اسلیت لمپ مشاهده کرد. گاهی اوقات ، تجمع مواد غیر طبیعی در قرنیه در حین آزمایش لامپ شکاف دیده می شود. این می تواند یکی از علائم دیستروفی قرنیه باشد که در صورت عدم درمان به موقع باعث تاری دید و از دست دادن بینایی می شود. دراین آزمایش ممکن است قطره چشم با رنگ زرد (فلورسئین) به شما داده شود. این  ماده به چشم پزشک شما کمک می کند تا نقاط خاصی را برجسته کرده و آسیب هایی مانند سایش قرنیه یا عفونت های قرنیه مانند تبخال کراتیت را پیدا کند.
  • عدسی:این قسمت که در پشت مردمک است نور را بر روی شبکیه متمرکز می کند تا بتوانید ببینید. آب مروارید (هنگامی که عدسی چشم کدر می شود) در طول معاینه با اسلیت لمپ تشخیص داده می شود.

اسلیت لمپ همچنین نمای مفصلی از پشت چشم را نیز ارائه می دهد. برای انجام این کار ، چشم پزشک مردمک چشم شما را با قطره های مخصوصی(dilating drop)گشادمی کند. در حالی که مردمک چشم شما کاملاً گشاد شده است ، او می تواند موارد زیر را با اسلیت لمپ ببیند:

۱)شبکیه چشم لایه ای از سلول های عصبی است که دیواره پشتی داخل چشم را پوشانده است. این لایه نور را حس می کند و آن را به پیام های بصری تبدیل می کند تا بتوانید ببینید.

در حین معاینه می توان شبکیه پاره یا جدا شده ای را پیدا کرد که معمولاً برای جلوگیری از کاهش بینایی نیاز به درمان دارد.همچنین این دستگاه می تواند به تشخیص دژنراسیون ماکولا (ARMD) کمک کند ، که بر بینایی دقیق و مرکزی شما و همچنین بیماریهای ارثی شبکیه مانندالتهاب رنگدانه شبیکیه تأثیر می گذارد.

۲)عصب بینایی در پشت چشم شما به مغز متصل می شود. گلوکوم یک بیماری است که به آرامی به عصب بینایی آسیب می رساند و در صورت عدم تشخیص و درمان به موقع آن باعث کاهش بینایی می شود. اسلیت لمپ به تشخیص این بیماری کمک میکند.

 

منبع : https://www.aao.org

 مترجم : علی سیماریس

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09199968063