شرکت تجهیزات چشم پزشکی نبی طب پارس
مقالات تخصصی پزشکی

تست آستیگماتیسم و درمان آن

astigmatism2

تست آستیگماتیسم و درمان آن

تست آستیگماتیسم

آستیگماتیسم یا به زبان عامینه آستیگمات بودن یک نقص رایج و به طور کلی قابل درمان در انحنای چشم است که باعث تاری دید و نزدیک بینی می شود.

برای تشخیص دقیق به معاینه چشم پزشک نیاز است. اما می توانید تست آستیگماتیسم را در خانه انجام دهید.

آستیگماتیسم، یک عیب انکساری شایع در چشم است. این وضعیت زمانی اتفاق می افتد که قسمت هایی از چشم به شکل نامنظم شکل می گیرد و از تمرکز مناسب نور بر روی شبکیه جلوگیری می کند. در نتیجه، افراد مبتلا به این بیماری از تاری دید و تحریف چشمی شکایت دارند. این عیب انکساری در تقریباً از هر سه نفر رخ می دهد و ممکن است در ترکیب با نزدیک بینی یا دوربینی رخ دهد.

انجام یک معاینه کلی چشم، بهترین راه برای تشخیص آستیگماتیسم است. چشم پزشک چند آزمایش را انجام می دهد تا ببیند چگونه چشم ها روی نور تمرکز می کنند.

از کجا بفهمیم دچار آستیگماتیسم هستیم؟

علائم و نشانه‌های آستیگماتیسم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

۱. تاری دید 

۲. خستگی یا ناراحتی چشم

۳. سردرد

۴. مشکل دید در شب

۵. دوبینی

علل آستیگماتیسم

چشم دو ساختار با سطوح خمیده دارد که نور را روی شبکیه منعکس می‌کند که باعث می شود تصاویر تشکیل شوند:

  • قرنیه، سطح جلوی شفاف چشم به همراه ساختارهای اشکی
  • عدسی، یک ساختار شفاف در داخل چشم است که شکلش را تغییر می‌دهد تا به تمرکز روی اشیاء نزدیک کمک کند

در یک چشم کاملاً طبیعی، هر یک از این عناصر مانند سطح یک توپ صاف، دارای انحنای گرد است. برای تشکیل تصویر در پشت چشم، قرنیه و عدسی دارای چنین انحنا همه نور ورودی را به طور مستقیم روی شبکیه متمرکز می‌کنند.

خطای انکساری

اگر قرنیه یا عدسی به شکل تخم مرغ و با سطح ناصاف باشد، پرتوهای نور به صورت یکسان خم نمی‌شوند، که دو تصویر متفاوت را تشکیل می‌دهد. این دو تصویر با هم هم‌پوشانی دارند یا با هم ترکیب می‌شوند و باعث تاری دید می‌شوند. آستیگماتیسم نوعی خطای انکساری است.

آستیگماتیسم وقتی اتفاق می‌افتد که انحنای قرنیه یا عدسی در یک سمت بیشتر از سمت دیگر باشد. اگر قرنیه شما دارای منحنی‌های نامنظم است، دچار آستیگماتیسم قرنیه هستید. اگر عدسی شما دارای منحنی‌های نامنظم است، آستیگماتیسم عدسی دارید.

ر نوع آستیگماتیسم می‌تواند باعث تاری دید شود. تاری دید ممکن است بیشتر در یک جهت به صورت افقی، عمودی یا مورب رخ دهد.

آستیگماتیسم ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشد، یا بعد از آسیب دیدگی چشم، بیماری یا جراحی ایجاد شود. آستیگماتیسم با خواندن در نور ضعیف یا تماشای تلویزیون از فاصله کم بدتر نمی‌شود.

تشخیص آستیگماتیسم

تست آستیگماتیسم توسط معاینه چشم یا اپتومتری (بینایی سنجی) تشخیص داده می‌شود. یک معاینه کامل برای بررسی سلامتی چشم و عیب یابی شامل یک سری آزمایشات است که مشخص می‌کند شکست نور توسط چشمان شما چطور انجام می‌شود .

دستگاه های اندازه گیری آستیگماتیسم

پزشک چشم شما ممکن است در طی تست بینایی از چندین دستگاه استفاده کند:

فوروپتر به شما در تعیین لنزی که بینایی شما واضح تر کند استفاده می شود
پزشک شما همچنین می تواند برای تعیین لنزهای اصلاحی موردنیاز از یک Autorefractometer استفاده کند.
کراتومتر نیز برای اندازه گیری منحنی قرنیه شما است. پزشک چشم شما ممکن است از توپوگرافی قرنیه نیز استفاده کند. این دستگاه اطلاعات بیشتری در مورد شکل سطح قرنیه ارائه می دهد.

این آزمایشات به پزشک چشم شما کمک می کند تا دقیقاً آستیگماتیسم را تشخیص و اندازه گیری کند.

 

درمان آستیگماتیسم

هدف از درمان آستیگماتیسم بهبود وضوح بینایی و راحتی چشم است. درمان شامل لنزهای اصلاحی یا جراحی انکساری هستند.

۱. لنزهای اصلاحی

پوشیدن لنزهای اصلاحی با خنثی کردن انحنای ناهموار قرنیه و عدسی، آستیگماتیسم را درمان می‌کند.

۲. جراحی عیوب انکساری

جراحی عیوب انکساری باعث بهبود بینایی و کاهش نیاز به عینک یا لنزهای تماسی می‌شود. جراح چشم از یک پرتو لیزر برای تغییر شکل منحنی‌های قرنیه استفاده می‌کند که خطای انکساری را اصلاح می‌کند.

شخیص و درمان آستیگماتیسم :

آستیگماتیسم یک وضعیت بینایی شایع است که باعث تاری دید می شود. هنگامی رخ می دهد که شکل قرنیه (پوشش روشن جلوی چشم) به صورت نامنظم باشد و همچینین گاهی هم به دلیل انحنای عدسی داخل چشم ایجاد شود.

قرنیه یا عدسی که شکل درستی ندارد مانع از تمرکز نور بر روی شبکیه ، سطح حساس به نور در قسمت پشت چشم است می شود. در نتیجه ، بینایی درهمه فواصل تار شود. این تار می تواند موجب ناراحتی چشم و سردرد شود.

آستیگماتیسم غالباً همراه با سایر شرایط بینایی مانند نزدیک بینی و هایپروپی (دور بینی) بروز می کند. در کنار هم به این شرایط بینایی خطاهای انکسار گفته می شود زیرا بر چگونگی بازتاب نور ، یا “انکسار” تأثیر می گذارند.

دلایل زیادی برای آستیگماتیسم وجود دارد. این می تواند ارثی باشد و معمولاً از بدو تولد وجود دارد. با گذشت زمان می تواند کاهش یا افزایش یابد.

بخشی از معاینه کامل چشم که توسط چشم پزشک شما انجام می شود مربوط به تشخیص و تست آستیگماتیسم است.

چه عواملی باعث آستیگماتیسم می شود؟

انحنای قرنیه و عدسی، نور را که وارد چشم می شود خم می کند تا بتواند دقیقاً روی شبکیه در قسمت پشت چشم متمرکز شود. در آستیگماتیسم سطح قرنیه یا عدسی دارای انحنای کمی متفاوت است.

شکل قرینه که باید در حالت نرمال شبیه یک توپ والبیال گرد باشد در آستیگماتیسم بیشتر شبیه توپ فوتبال آمریکایی کشیده ، است.

علاوه بر این ، انحنای لنز در داخل چشم می تواند تغییر کند و در نتیجه باعث افزایش یا کاهش آستیگماتیسم می شود. این تغییر اغلب در بزرگسالی اتفاق می افتد و می تواند مقدمه بر توسعه آب مروارید طبیعی باشد.

بعضی اوقات ممکن است آستیگماتیسم به دنبال آسیب دیدگی یا جراحی چشم ایجاد شود.

آستیگماتیسم همچنین به دلیل شرایط نسبتاً کمیاب به نام کراتوکونوس ایجاد می شود که در آن قرنیه بتدریج نازک تر و مخروطی شکل می شود. این منجر به مقدار زیادی آستیگماتیسم می شود و باعث ضعف بینایی می شود که به راحتی نمی توان با عینک اصلاح کرد. افراد مبتلا به کراتوکونوس معمولاً برای دید روشن به لنزهای تماسی نیاز دارند و در نهایت ممکن است به پیوند قرنیه نیاز داشته باشند.

منابع

aoa.org

aao.org

 

فکر خود را اینجا بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

09199968063